Fonde i Øjenhøjde: Lær at hente midler til din forening

Hvert år uddeles der over 35 milliarder kroner fra fonde og puljer i Danmark. Mange foreninger går dog glip af mulighederne, fordi fundraising virker svært og uoverskueligt. Men det er langt fra tilfældet.

Som forening kan I nu lære at komme i gang med fonds- og puljeansøgninger, så jeres klub får del i midlerne! 

Dansk Sportsdykker Forbund og Dansk Squash Forbund inviterer til et praksisnært kursus i fundraising, hvor du får konkrete værktøjer til at skrive skarpe ansøgninger og finde de rette fonde.

Kurset er gratis for foreninger under de to forbund, og der er som udgangspunkt plads til en repræsentant per klub (pladser fordeles 50/50). Ved udeblivelse opkræves klubben kr. 1.000. 

Tid og sted:
📍 København: 7. april kl. 17.00 – 21.00
📍 Kolding: 22. april kl. 17.00 – 21.00
📍 Århus: 6oktober (Tilmelding åbner senere)
📍 TBD: 27. oktober (Tilmelding åbner senere) 

Indhold på kursus:
 Hvordan finder du de rette fonde?
 Hvad kendetegner et godt projekt?
 Sådan skriver du en skarp ansøgning
 Budget og økonomi
 Sparring på idéer
 Adgang til fonde.dk 
 Og meget mere!  

Tilmelding: 

Tilmelding sker via linket her:
👉 https://forms.office.com/e/SysRDqKv0kJ 

Spørgsmål? 

Har du spørgsmål til kurset, så kontakt venligst Nicolai Kehling, nicolai.kehling@sportsdykning.dk eller Søren Lukassen, soren@dansksquash.dk