En For Holdet: Frivillige fællesskaber gør en forskel for havmiljøet

Siden 2021 har den frivilligdrevne forening En For Holdet arbejdet målrettet for at fjerne henkastet affald fra natur, byrum og havnemiljøer. Med hundredevis af frivillige hænder, fælles indsamlinger og et stærkt socialt fællesskab har foreningen allerede fjernet næsten 64 tons affald fra den danske natur.

En For Holdet arbejder på frivillig basis for en renere natur og et bedre miljø. Det er noget, der vækker genklang hos Dansk Sportsdykker Forbund. Dykkere oplever nemlig ofte konsekvenserne af affald under overfladen – fra tabte fiskeredskaber og plastaffald til cykler, indkøbsvogne og andet skrald, der ender på havbunden.

En For Holdet begyndte som en Facebook-gruppe i 2021 med et klart mål om at forbedre naturens tilstand, fortæller frivillig Lisbeth Olesen fra En For Holdet.

“Vi startede Facebook-gruppen i 2021, og siden har det egentlig bare vokset sig større. Der er flest kvinder, der bakker op, men magnetfiskeri tiltrækker mange mænd, så det er vi begyndt at lave flere indsamlinger med.”

Foreningen arrangerer løbende fælles indsamlinger, hvor både børn, voksne, virksomheder og lokale fællesskaber kan deltage. Mange medlemmer tager også på individuelle ture og registrerer, hvor meget affald de har fjernet på land og i vand.

Clean Up med En For Holdet.

Foto: En For Holdet

Affaldet forsvinder ikke af sig selv

Et af de vigtigste budskaber fra En For Holdet er, at affald i naturen ikke bare “forsvinder”. Tværtimod kan nedbrydningstiden være meget lang.

“Det ældste, vi har fundet på land, var en chipspose fra 1969. Men det gælder jo også havet. I havnebassiner finder vi masser af årgammelt affald. Tingene forgår bare ikke.”

Og fundene er ofte overraskende – organisationen har blandt andet fundet 82 cykler, flere træningsmaskiner, indkøbsvogne, støvsugerrør, plantekasser og store mængder metal og plast.

“Vi kan jo ikke være det bekendt. Det virker nogle gange som om, folk tror, at efterladenskaberne forsvinder, når man har kastet det i naturen. Sådan fungerer det ikke, og det gør indtryk, når vi viser vores fund frem,” siger Lisbeth Olesen.

Clean Up med En For Holdet i Aarhus.

Foto: En For Holdet

Fællesskabet er drivkraften

Selvom affaldsproblemet kan virke overvældende, er det opbakningen og fællesskabet, der giver håb.

“Nogen skal jo starte. Det gør jeg gerne. Når vi laver fællesture og events, gør vi meget ud af kaffe, hygge og fællesskab. Det er fællesskabet, der skal løfte det her på den lange bane. Sammen kan vi bare mere.”

For at sætte fokus på affaldet i havene ønsker En For Holdet i stigende grad at samarbejde med dykkerklubber om oprydning i havne og kystområder.

“Vi vil enormt gerne lave flere ting med magnetfiskeri og havnene. Der skal vi ind og samarbejde med dykkerklubberne og lokale organisationer.”

For dykkere giver det særlig mening, fordi man ser affaldet dér, hvor mange andre aldrig kommer – på bunden af havne, fjorde og kystområder.

En For Holdet til indsamling i Aarhus.

Foto: En For Holdet

World Clean Up Day og kommende events

En For Holdet afholder løbende events rundt omkring i landet, og på World Clean Up Day kan man blandt andet deltage i indsamlingen i Mølleparken i Aarhus, hvor foreningen afholder event med indsamling i Aarhus Å og byens gader. Lisbeth håber dog, at man kan udvide aktiviteterne til flere dele af landet og skabe endnu stærkere samarbejder med lokale frivillige og dykkerklubber.

Har du idéer til et indsamlingsevent, eller vil du bidrage som frivillig, kan du kontakte En For Holdet på kontakt@enforholdet.dk.