Efter 5 års fokuseret arbejde er det endelig lykkedes en lille dedikeret arbejdsgruppe i undervandsjagtudvalget (Morten Villadsen, Johan Nielsen med hjælp fra Nicolaj Lindeborg og Søren Arnvig) at få en lovændring gennemført således at det fra 15. februar 2010 er tilladt at undervandsjage i Øresund. Ved samme lejlighed er afstanden fra undervandsjægere til faststående redskaber (net og ruser) blevet sat ned fra 565m til 300m. Det er absolut også et skridt i den rigtige retning.
Lovændringen kan ses på Fødevareministeriets hjemmeside: http://www.fvm.dk/Admin/Public/DWSDownload.aspx?File=%2fFiles%2fFiler%2fFiskeri%2fMeld+en+fiskeregel%2fMeld_en_fiskeregel.pdf
Sidenhen har vi fået bekræftet at ændringen gælder fra 15. februar 2010
Stort tillykke til alle Danmarks undervandsjægere med at et nyt spændende og centralt placeret fiskevand nu er blevet frigivet til fælles brug og fornøjelse. Det henstilles kraftigt til at denne brug sker under størst mulig hensyntagen til andre brugere, skibstrafik, havneregler, god fiskeetik og almindelig sund fornuft!
Vi ses i Øresund,
Morten Villadsen :)

Dansk Sportsdykker Forbund er medlem af Danmarks Indræts-Forbund.
158 dykkerklubber i Danmark er medlem af forbundet med 8.496 medlemmer.
DSF stiller ingen krav om at medlemmerne har bestemte certifikattyper eller bestemte uddannelsessystemer, men som landsforbund indenfor sportsdykning, er DSF medlem af Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques (CMAS), der er verdens-sammenslutningen af sportsdykkerforbund.
Klik på kortet for at se klubber.


Læs blandt andet om:
Grejnyt
Dykkernyt
DM i undervandsjagt
U390
Test af rejseveste
Ulovlige ferie minder
Hajdykning i sydafrika
Snuba Diving
Illes Medes - Costa Brava
Dykanden
Samt meget mere...